• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 19 - شعبان - 1445
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024
1

نیاز دستگاه قضایی به ۸۰۰ قاضی جدید در سال / پایش مستمر وضعیت حقوق کودک در کشور

  • کد خبر : 16494
  • 16 آذر 1402 - 13:49

وزیر دادگستری در آیین بزرگداشت روز دانشجو میهمان دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری بود. به گزارش بانگ خبر و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت دادگستری، امین حسین رحیمی وزیر دادگستری میهمان ویژه مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری قوه قضاییه بود. وزیر دادگستری در جمع دانشجویان دانشگاه علوم قضایی […]

وزیر دادگستری در آیین بزرگداشت روز دانشجو میهمان دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری بود.

به گزارش بانگ خبر و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت دادگستری، امین حسین رحیمی وزیر دادگستری میهمان ویژه مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری قوه قضاییه بود.

وزیر دادگستری در جمع دانشجویان دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری با گرامیداشت روز دانشجو و ادای احترام به شهدای دانشجوی شانزدهم آذر سال ۱۳۳۲ گفت: دانشجویان از موثرترین افراد جامعه و کسانی هستند که می‌خواهند اداره کشور را در آینده به دست بگیرند.

مسئولیت قضات سنگین است

رحیمی مسئولیت دانشجویانی را که قرار است در آینده و در مقام قاضی در دستگاه قضایی وارد خدمت شوند بسیار سنگین و نیازمند توجه جدی برشمرد و گفت: اگر می‌خواهیم قاضی خوب تربیت کنیم باید از همین دانشگاه موضوع را پیگیری و مقدمات و بستر لازم را مهیا کنیم، اگر مطالبه‌ای در کار نباشد شاید رسیدگی هم کمتر شود باشد هرچند رئیس دانشگاه علوم قضایی به صورت جدی پیگیر رفع دغدغه دانشجویان و دانشگاه است.

وزیر دادگستری با تاکید بر لزوم فراهم بودن امکانات مادی، راه اندازی رشته تربیت قاضی را تنها راه جذب قاضی در آینده عنوان کرد و افزود: سالانه به تربیت و ورود ۸۰۰ قاضی در دستگاه قضایی نیاز داریم که بیشتر از ظرفیت دانشگاه علوم قضایی است لذا هیچ چاره‌ای جز پیگیری الزامات لازم در این رشته وجود ندارد.

وی گفت: قوه قضاییه از مهمترین ارکان حاکمیت است و اگر بخواهد امنیت قضایی را ارتقا دهد راهکار آن ارتقای دانشگاه علوم قضایی است. در این دانشگاه باید قضاتی تربیت شوند که در عین سلامت، به لحاظ علمی و شمّ قضایی نیز توانمند باشند.

وظیفه ما هماهنگی ارتباط قواست

وزیر دادگستری مهمترین وظیفه وزارت دادگستری را ارتباط قوای سه گانه عنوان کرد و با تاکید بر اینکه حاصل هماهنگی سازنده قوا، افزایش کارآمدی دستگاه‌ها است افزود: وزارت دادگستری ارتباط قوه قضاییه و دولت را ساماندهی کرده و از سویی نمایندگان مجلس بر اساس تفاهمنامه‌ای که به امضای قوای قضاییه و مقننه رسیده می‌توانند از طریق کارگروه‌هایی که به همین منظور تشکیل شده به راحتی با دادگستری‌ها در ارتباط باشند.

پایش مداوم وضعیت حقوق کودک در کشور

رحیمی گفت: یکی از وظایف وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی حقوق کودک بررسی و پایش مداوم وضعیت حقوق کودک در کشور و ارایه گزارش آن به سازمان ملل است که این موضوع را در راستای تعهدات بین‌المللی خود انجام می‌دهیم.

رییس مرجع ملی حقوق کودک به تلاش‌های این مرجع برای تاثیرگذاری در عرصه داخلی اشاره کرد و گفت: با اصلاح آیین نامه‌ قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست، بهزیستی می‌تواند موقتا این کودکان را به خانواده‌های درخواست کننده که دارای صلاحیت باشند واگذار کند و شرایط سخت فرزند خواندگی در آن وجود ندارد. مجتمع‌های شوق زندگی در سراسر کشور نیز با برقراری ارتباط بین بهزیستی، دادسرا و نهادهای ذیربط فرایند سرپرستی کودکان را تسهیل می‌کنند.

وزیر دادگستری و مطالبات دانشجویی

رحیمی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قوه قضاییه اظهار داشت: این موضوع پیشنهاد نمایندگان مجلس بوده و این انتزاع هیچگاه مد نظر دولت نبوده هرچند احتمال اندکی وجود دارد که مورد پذیرش شورای نگهبان واقع شود، اگر موضوع در شورای نگهبان تایید شود، وزارت دادگستری بهترین گزینه دولت برای مدیریت آن است.

وی در مورد سوال مطرح شده توسط یکی از دانشجویان در خصوص قانون الزام به ثبت رسمی اسناد گفت: ایراداتی به این قانون مطرح شده اما باید از اسناد عادی و مشکلات و ضررهای آن جدا شده و سازوکاری را پیش بینی کنیم تا مردم بتوانند اسناد عادی خود را به رسمی تبدیل کنند.

وزیر دادگستری گفت: قانون شوراهای حل اختلاف کش و قوس زیادی داشته است، با قانون جدید شوراهای حل اختلاف منحل نشده اما فقط رسیدگی صلح و سازشی انجام می‌دهند از این رو دادگاه‌های صلح ایجاد شده است.

رحیمی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در مورد قانون تسهیل کسب و کار در حوزه وکالت گفت: قوه قضاییه باید لایحه جامع وکالت را طراحی کند، تلاش بر این است تا وکالت را در برخی دعاوی اجباری کنیم، از این رو برای اینکه فشار کمتری به شهروندان وارد شود بیمه وکالت را در این لایحه پیش بینی کردیم.

سوال یکی از دانشجویان در مورد عدم توجه به تخصص‌ها در تقسیم دانشجویان بود که وزیر دادگستری در این باره گفت: راه‌اندازی رشته تربیت قاضی به این دلیل است که قاضی بتواند در همه حوزه‌ها در حد قضاوت حضور داشته و برخی از تخصص‌ها را در حین تحصیل، کارآموزی و خدمت کسب کند.

وزیر دادگستری در خصوص فضای آموزشی و فقدان خوابگاه متاهلی در دانشگاه که توسط یکی از دانشجویان مطرح شد، گفت: در سال‌های اخیر کارهای بسیاری انجام شده اما باید زیر ساخت‌ها به گونه‌ای فراهم باشد که دانشجو بدون دغدغه فقط درس بخواند. در مورد خوابگاه متاهلی نیز باید بتوانیم در جهت تشویق به ازدواج آن‌ها شرایط مساعدی را فراهم کنیم.

در پایان این مراسم دانشجویان برتر سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ و فارغ التحصیلان برتر این دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفتند.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://bangekhabar.ir/?p=16494
  • ارسال توسط :
  • 99 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای نیاز دستگاه قضایی به ۸۰۰ قاضی جدید در سال / پایش مستمر وضعیت حقوق کودک در کشور بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
8قلاده پلنگ، پارک ملی، منطقه، حفاظت شده، تندوره، بانگ خبر، خراسان رضوی ، بانگ خبر،بانک سینا، رتبه، اول، سلامت ،عملکرد، شبکه بانکی، کشور ،،کسب ،صنایع‌دستی ،نزدیک‌ترین هنر ، فرهنگ، تمدن، هویت ،ملی و‌ دینی ،تقویت، صادرات، بانگ خبر آبگیری، سد، چم شیر، نیازمند، رعلی سلاجقه، هوای پاک، بانگ خبراستی آزمایی، محیط زیست، اجتماعی افزایش اقتصاد ایران بانک سپه، وزیر امور اقتصادی، دارایی، املاک، مازاد، فروش، بانک مباحث، مالی، موضوعف تمرکز، بانگ خبر بانک ملی بانگ خبر بانگ خبر، برچسب‌ها: آزمون نهایی برچسب‌ها: آموزش و پرورش برچسب‌ها: بارش برف و باران هواشناسی برچسب‌ها: دادگاه مطبوعات برچسب‌ها: دادگاه منافقین داعشی‌های دهه ۶۰ ایران برچسب‌ها: رسول کوهپایه‌زاده کوروش کمپانی برچسب‌ها: رییس جمعیت هلال احمر غزه برچسب‌ها: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران تهران دستگاه آمبولانس بیمارستان گاندی آتش سوزی بیمارستان گاندی سید جلال ملکی آتش‌سوزی آتش‌نشانی برچسب‌ها: شهرداري تهران برچسب‌ها: مواد مخدر برچسب‌ها: هواشناسی برچسب‌ها: کالابرگ الکترونیک طرح فجرانه هدفمندي يارانه‌ها بهداشت، درمان، کرونا، پزشکی سلامت، ارتقای سلامت، فعالیت ورزشی، چاقی، مراقبه، بانگ خبر بهزاد شیری تهران تولید تیراندازی خبر خبری دانشگاه رئیسی رهبر سازمان تامین اجتماعی، میرهاشم موسوی، امیاز کرونا، استخدام، منتفی، زمان واریز عیدی بازنشستگان، سیاسی فرهنگ فرهنگی مجلس مذهبی معاونت اعتباری، بین المللی، پست بانک، بخشنامه، بسته تشویقی، تشویق،وصول، مطالبات،چهار وچهارمین، سالگرد، شعب، سراسر کشور، ابلاغ، بانگ خبر ورزش وزیر صنعت پست بانک ۵۵۰ میلیارد ریال، وام، ازدواج، پرداخت، تسهیلات قرض الحسنه، بانک شهر بانگ خبر
ارشاد