• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 19 - شعبان - 1445
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024
1
مدیر مرکز درمان فوق تخصصی ناباروری ابن سینا درگفت وگو با

بیمه ها در بحث درمان ناباروری زوجین، عملکرد ضعیفی دارند/ باید زیرساخت های مناسب برای فرزندآوری فراهم شود

  • کد خبر : 17859
  • 16 دی 1402 - 18:09
بیمه ها در بحث درمان ناباروری زوجین، عملکرد ضعیفی دارند/  باید زیرساخت های مناسب برای فرزندآوری فراهم شود
مدیر مرکز درمان فوق تخصصی ناباروری ابن سینا با اشاره به این مطلب که این مرکز به عنوان یکی از مراکز مهم درمان ناباوری در کشورمحسوب می شود گفت: متاسفانه بیمه ها در بحث درمان ناباروری همکاری لازم را نداشته وباعملکرد ضعیف خود باعث شده اند زوج های نابارور سهمشان از بودجه  ۱۲ هزار میلیارد تومانی که مجلس اختصاص داده است، تنها ۷۰۰ میلیارد تومان باشد که این میزان هم، به دلیل ابلاغ دیر این مصوبه فقط ۱۴۰ میلیارد تومان آن توسط زوجین نابارو استفاده شده  و مابقی آن به خزانه برگشته است.

دکترعلی صادقی تبار در گفت وگو با خبرنگار بانگ خبر، با اشاره به اعتبار ۱۲ هزار میلیارد تومانی مجلس برای اجرای قانون جوانی جمعیت در سال گذشته، گفت:  با اینکه درمان ناباروری سهم موثری در رفع مشکل جمعیتی کشور دارد، اما متاسفانه با عملکرد ضعیف بیمه ها، سهم زوج های نابارور از این بودجه ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که از این میزان هم فقط ۱۴۰ میلیاردتومان آن استفاده شده است. البته قرار بود هزینه درمان ناباروری زوجین تا ۹۰ درصد از طریق بیمه ها تامین شود اما هنوز محقق نشده است.

مدیر مرکز درمان فوق تخصصی ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه ناباروری به هر دلیلی در ایران قابل درمان است، گفت: کشورما با وجود  پزشکان حاذق و متخصص، ناباروری در ایران به هر دلیلی قابل درمان خواهد بود اما مسائلی همچون هزینه های زیاد درمان، ضرورت توجه به درمان ناباروری، عوامل تاثیرگذار در اختلال هرم جمعیتی کشورهستند، بنابراین با توجه به کاهش نرخ جمعیت مولد کشور، باید با اعطای تسهیلات و ارائه مشوق های لازم به افراد جامعه برای ازدواج و فرزندآوری به این امر مهم، کمک شود.

 سهم ناباروری بین مردان و زنان

وی در پاسخ به این سوال که آیا بحث ناباروری بیشترمربوط به خانم ها است یا آقایان؟ گفت: مشکل ناباروری تنها مختص زنان نیست و ممکن است مشکل مربوط به آقایان باشد لذا متخصصان در بررسی های خود هر دو نفر را مورد معاینه و آزمایش قرار می دهند اما طبق آمارها این سهم بین زنان و مردان تقسیم شده است وسهم هرکدام ۴۰ درصد است.

مدیر مرکز درمان فوق تخصصی ناباروری پژوهشگاه ابن سینا یکی از دلایل مهم عدم رشد بودجه درمان ناباروری زوجین را عملکرد ضعیف سازمان های بیمه ای در پوشش های مورد نیاز در این حوزه عنوان کرد و افزود: چون بیمه ها تجربه این کار را نداشته و به درمان ناباروری هم مانند سایر بیماری هایی که بیمه پوشش می دهد نگاه می کنند بنابراین باید بودجه این حوزه را مستقیم در اختیار مراکز درمان قرار گیرد و وزارت بهداشت هم برآن نظارت کند که مراکز به راحتی به درمان زوجین نابارور بپردازند.

وجود ۴ ونیم میلیون زوج ناباور در کشور

وی با اشاره به اینکه حداقل ۳.۵ میلیون زوج ناباروربرای درمان به مراکز درمانی مراجعه کرده اند، خاطرنشان کرد: در کشورحدود ۴/۵ میلیون زوج نابارور داریم که به خاطر بالا بودن هزینه ها به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند.

وی گفت: تفاوت  تعداد ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار سیکلی که در سال  صورت می گیرد با تعداد زوج های نابارور در کشور نشانه این است که بودجه درمان به شکل صحیح در اختیار بیماران قرار نگرفته است.

هزینه های درمان ناباروری در دنیا

دکترصادقی تبار در خصوص تفاوت هزینه های درمان در ایران و کشورهای دیگرگفت: درمان ناباروری در ایران با قیمت حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلاربوده که به پول ما ۳۵ تا۴۰ میلیون تومان است با این حال از همه جای دنیا ارزان تر بوده، هرچند این هزینه درمان برای یک زوج ایرانی با توجه به درآمدهای عمومی جامعه رقم بالایی محسوب می شود که اگر بیمه ها یاری کنند زوجین بیشتری را در مراکز درمانی خواهیم دید.

مدیر مرکز درمان فوق تخصصی ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا گفت: درمان ناباروری در همه دنیا بین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار هزینه دارد و تفاوتی نمی کند که ارز یک کشور چیست و مردم از چه میزان درآمد ناخالص ملی برخورهستند.

وی به هزینه های درمان ناباروری در کشورهای خاورمیانه اشاره کرد و افزود: هزینه درمان ناباروری در کشورهای منطقه خاورمیانه و همسایه ایران بین ۴ تا ۶ هزار دلاراست این درحالی است که درمان ناباروری در ایران از کشور فیلیپین که به عنوان بزرگترین زاغه نشین و کشور ارزان دنیا، یا حتی کشور هندوستان ارزان تر است.

صادقی تبار به دلایل گران بودن هزینه درمان ناباروری اشاره کرد و گفت: درمان ناباروری به دلیل اینکه نیازمند دستگاه ها، ابزارها و داروهای گران قیمت است و دستگاهی به اسم  انکوباتورهایی که همانند رحم مادرعمل می کند گران است و از طرفی هم شرکت های محدودی مواد و تجهیزات مورد نیاز درمان ناباروری را تولید و عرضه می کنند هزینه درمان ناباروری بالاست واز طرفی هم کشور ما درتحریم قرار دارد.

باید شرایط و زیرساخت های مناسب برای فرزندآوری فراهم شود

وی با بیان اینکه سهم درمان ناباروری به راحتی به دست زوجین نابارور نمی رسد، گفت:  تنها با تبلیغات و توصیه نمی توانیم زوجین را  به فرزندآوری تشویق کنیم بلکه باید شرایط و زیرساخت های مناسب برای فرزندآوری آنها در کشور مهیا شود. درحال حاضر سه و نیم  تاچهار و نیم  میلیون زوج نابارور در کشور داریم که با حمایت از این قشر می توانیم به راحتی میزان موالید و زاد و ولد کشورمان را افزایش دهیم.

در حال حاضر ۲۰ درصد جمعیت کشور را زوجین نابارورتشکیل می دهند

صادقی تبار در ادامه گفت: در صورت حمایت های لازم و استفاده صحیح بودجه درمانی، قطعا موالید زیادی را از این مسیر در کشور شاهد خواهیم بود و به این ترتیب  ۲۰ درصد از جمعیت نابارور کشور بخش قابل توجهی از چالش ها و دغدغه مربوط به جوانی جمعیت را حل خواهند کرد و در کنار آن نشاط، امید، خودباوری، گرما و انرژی مثبت به بسیاری از خانواده ها باز خواهد گشت.

وی افزود: اگر این امر محقق شود یعنی به جای اینکه پول از طریق بیمه‌ها به درمان ناباروری اختصاص یابد، به حساب مرکز درمان ناباروری واریز شود با چنین روشی، می‌توان زوجین نابارور را تشویق کرد که به سمت درمان ناباروری بیایند، بر اساس پیشنهاد ما که به هر زوج ۱۰ میلیون تومان تا ۳ بار در سال اختصاص یابد و این پول را قبل از درمان بدهند.

وی خاطرنشان کرد: اغلب کشورهای دنیا مهاجر پذیر هستند و میزان جمعیت خودشان را از طریق مهاجرین افزایش می دهند. این کشورها افراد نخبه و متبحر را گزینش می کنند و می پذیرند. اما متأسفانه در کشور ما جذابیتی برای جوانان مهاجرایجاد نشده است  و بسته حمایتی کافی و تشویقی هم برای زوجین وجود ندارد که از طریق فرزند آوری در افزایش جمعیت نقش داشته باشند. بنابراین کمبود جمعیت کشور با این روش ها جبران نمی شود.

تاثیر محیط در ناباروری مردان

وی در خصوص علل وعوامل موثر درناباروری زوجین گفت:عوامل زیادی می تواند در این امر دخیل باشد که یکی از این عوامل، محیط است که بر نابارورشدن آقایان به شدت اثرگذار است و ما شاهد هستیم که  زندگی‌های شهرنشینی و صنعتی قوای باروری آقایان بیشتر از سایر مناطق جغرافیایی دچار آسیب کرده است.

صادقی تبار افزود: به زوجین توصیه می کنیم که وقتی در نظر دارند با تشکیل خانواده صاحب فرزند شوند، این اقدام را به سال‌های بعد موکول نکنند و هرچه زودتر نسبت به فرزندآوری اقدام کنند و اگر خدایی ناکرده با مشکل ناباروری مواجه بودند بیماری آنها زود تر تشخیص داده بشود وهمچنین وقتی وارد پروسه درمان می شوند از درمان‌های زودهنگام بپرهیزند چون درمان‌های ناباروری در ذات خود زمان‌بر هستند و ممکن است به علت فیزیولوژی و نوع درمان آن لازم به تکرار باشد.

دکتر صادقی تبار افزود: وقتی سن زن بالا برود در قدرت باروری و کاهش ذخیره تخمدانی او موثر است  بنابراین فرصت محدودتری برای فرزندآوری دارد و وقتی برای بارداری اقدام می‌کند می‌بیند ذخیره تخمدانی‌ و توانایی باروری‌اش کاهش یافته است و نیاز است که از تخمک اهدایی استفاده کند. البته به جز موضوع سن مشکلاتی نظیر یائسگی زودرس و سایر مشکلات ژنتیکی در کاهش قدرت باروری و کاهش ذخیره تخمدانی موثر است و از این رو تنها راه درمان این افراد استفاده از تخمک اهدایی است.

اهدای تخمک با حفظ اصل “محرمانگی”

صادقی تبار با اشاره به اهمیت محرمانگی اطلاعات دهنده و گیرنده تخمک اهدایی،‌ تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های زوجین این موضوع است و دوست ندارند خانواده و بستگانشان از جزئیات موضوع مطلع شوند. از سوی دیگر عدم شناسایی اهداکننده و گیرنده اهمیت بالایی دارد؛ زیرا برخی خانواده‌ها دوست ندارند پس از اهدای تخمک و تولد فرزند، ارتباطی بین اهدا کننده و فرزند اتفاق بیفتد. این امر مهم است که فرد اهدا کننده تخمک تفاوت ظاهری فاحشی با گیرنده آن نداشته باشد و در عین حال تمام آزمایشات صورت می گیرد که مسائل سلامت پزشکی هم رعایت شود.

وی  گفت: در روش اهدای تخمک از منظرهای مختلف ژنتیکی و خونی و سلامت روان فرد اهداکننده را بررسی می‌کنیم و پس از انجام مشاوره‌های روانپزشکی، عفونی، ژنتیکی، غدد و حقوقی و کسب رضایت‌نامه‌های لازم، متخصص زنان ویزیت اولیه را انجام می‌دهند و در مرحله بعد اهدای تخمک انجام می‌شود و  کل پروسه در مرکز ما محرمانه است و افراد از اینکه از چه کسی تخمک دریافت می‌کند، اطلاعی  ندارند ولی این اطمینان به زوج گیرنده داده می‌شود که فرد اهدا کننده از نظر ژنتیکی، روانی، غدد و عفونی چک شده است و می‌توانند از تخمک اهدایی او استفاده کنند.

گفت و گو از: لیلا الیاسی

 

لینک کوتاه : https://bangekhabar.ir/?p=17859

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
8قلاده پلنگ، پارک ملی، منطقه، حفاظت شده، تندوره، بانگ خبر، خراسان رضوی ، بانگ خبر،بانک سینا، رتبه، اول، سلامت ،عملکرد، شبکه بانکی، کشور ،،کسب ،صنایع‌دستی ،نزدیک‌ترین هنر ، فرهنگ، تمدن، هویت ،ملی و‌ دینی ،تقویت، صادرات، بانگ خبر آبگیری، سد، چم شیر، نیازمند، رعلی سلاجقه، هوای پاک، بانگ خبراستی آزمایی، محیط زیست، اجتماعی افزایش اقتصاد ایران بانک سپه، وزیر امور اقتصادی، دارایی، املاک، مازاد، فروش، بانک مباحث، مالی، موضوعف تمرکز، بانگ خبر بانک ملی بانگ خبر بانگ خبر، برچسب‌ها: آزمون نهایی برچسب‌ها: آموزش و پرورش برچسب‌ها: بارش برف و باران هواشناسی برچسب‌ها: دادگاه مطبوعات برچسب‌ها: دادگاه منافقین داعشی‌های دهه ۶۰ ایران برچسب‌ها: رسول کوهپایه‌زاده کوروش کمپانی برچسب‌ها: رییس جمعیت هلال احمر غزه برچسب‌ها: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران تهران دستگاه آمبولانس بیمارستان گاندی آتش سوزی بیمارستان گاندی سید جلال ملکی آتش‌سوزی آتش‌نشانی برچسب‌ها: شهرداري تهران برچسب‌ها: مواد مخدر برچسب‌ها: هواشناسی برچسب‌ها: کالابرگ الکترونیک طرح فجرانه هدفمندي يارانه‌ها بهداشت، درمان، کرونا، پزشکی سلامت، ارتقای سلامت، فعالیت ورزشی، چاقی، مراقبه، بانگ خبر بهزاد شیری تهران تولید تیراندازی خبر خبری دانشگاه رئیسی رهبر سازمان تامین اجتماعی، میرهاشم موسوی، امیاز کرونا، استخدام، منتفی، زمان واریز عیدی بازنشستگان، سیاسی فرهنگ فرهنگی مجلس مذهبی معاونت اعتباری، بین المللی، پست بانک، بخشنامه، بسته تشویقی، تشویق،وصول، مطالبات،چهار وچهارمین، سالگرد، شعب، سراسر کشور، ابلاغ، بانگ خبر ورزش وزیر صنعت پست بانک ۵۵۰ میلیارد ریال، وام، ازدواج، پرداخت، تسهیلات قرض الحسنه، بانک شهر بانگ خبر
ارشاد